0850 303 79 53
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Alışveriş Yapan Müşterileri Tekrar Kazanma Yöntemi

20 Ağustos 2018
Alışveriş Yapan Müşterileri Tekrar Kazanma Yöntemi

E-ticaret sitenizin uzun vadede başarılı olabilmesi ve uzun vadeli karlılığını sağlaması için tekrar alışveriş yapan müşterilere ihtiyacı vardır. Sadık müşteri kitleleri oluşturmadan, uzun vadede karlılığınızı korumanız bir hayli zordur. Sitenizden alışveriş yapan müşterilerinizle olan ilişkilerinizi iyi tutmanız, onların memnuniyetlerini artırmanız, bu kişilerin siteniz üzerinden tekrar alışveriş yapmalarını sağlayacaktır. Bu rehberimizde de müşterilerinizin tekrar alışveriş yapmalarını sağlamak için kullanabileceğiniz bazı yöntemleri ele alacağız.

Sadık müşterilerinize, özel fırsatlar sunun

Herkes, kendine özel teklifler sunulmasından hoşlanır. Buna müşterileriniz de dahildir. Bu sebeple de siteniz üzerinden daha önceden alışveriş yapmış olan müşterilerinizi bir veritabanında tutarak, bu müşterilere özel fırsat ve kampanyalar sunabilirsiniz. E-posta içerikleri hazırlayarak, bu müşterilerinizin önceki alışverişleriyle ilgili olabilecek farklı ürünler sunabileceğiniz gibi, tüm eski müşterilerinize bir sonraki alışverişlerinde kullanabilecekleri indirim kuponları da sunabilirsiniz.

Bu fırsatların sadece sadık müşterilere özel olmasını sağlamanız da önemlidir. Böylelikle tüketiciler kendilerini daha özel hissederler. Bunun yanı sıra siteniz ya da diğer pazarlama kanalları üzerinden sadık müşterilere sunduğunuz özel fırsatların da tanımını yaparak, potansiyel müşteriler kazanmaya da başlayabilirsiniz.

Sepeti terk eden kullanıcılara retargeting reklamları gösterin

Herhangi bir sebeple sitenizi terk eden kullanıcılara yönelik retargeting reklamlar sunmak da müşterilerinizin siteniz üzerinden tekrar alışveriş yapmalarını sağlar. Sepeti terk edenlere hemen gösterebileceğiniz reklamlarla, onların satın alma süreçelerine müdahale ederek, onları tekrar sitenize çekebilirsiniz.

Bunun yanı sıra daha uzun vadeli retargeting reklamlarla, “geçen ay “x” ürünü satın almıştınız, bununla ilgili olabilecek “x” ürün de ilginizi çekebilir” şeklinde retargeting reklam çalışmaları da yapabilirsiniz. Böylelikle daha önceden alışveriş yapmış kişileri tekrar sitenize çekmek için bir alternatif yol üretmiş olursunuz.

E-posta ile kişiselleştirilmiş ürün önerileri sunun

Yapabileceğiniz çalışmalardan biri de mevcut müşterilerinize kişiselleştirilmiş ürün önerileri sunmak olacaktır. Tüketiciler, e-ticaret firmalarından daha kişisel ürün önerileri almak istiyor ve mevcut müşterilerinizin geçmiş alışverişlerini inceleyerek, onlara bu tür ilgili ürünler sunabilmek, onların tekrar sitenizden alışveriş yapmalarına yardımcı olacaktır.

Kullanıcıların ilgi alanlarına yönelik kişiselleştirmek çalışmaları yapmanız, onların satın alma kararlarına da daha etkili bir şekilde müdahale etmenize olanak tanıyacaktır.

Sosyal kanıt öğelerinden yararlanın

Sosyal kanıt öğeleri de müşterilerin tekrar alışveriş yapmalarını sağlayacak faktörlerden biridir. Bir ürünün büyük kitleler tarafından satın alınmadığının görülmesi, kullanıcıların sizin ürünleriniz hakkında yaptığı olumlu yorumlar, diğer kullanıcıların sizin ürünlerinizi sosyal mecralarda paylaşmaları marka itibarınızı güçlendirmek için oldukça etkilidir.

Marka itibarınızın artması ve diğer tüketicilerin ürünlerinize ilgi gösteriyor olmaları, sadık müşteri kitleleri yaratmanız konusunda da size oldukça fayda sağlayacaktır.

Ürün paketlerinde el yazısı ile hazırlanmış teşekkürler notları ekleyin

Kişiye özel olarak hazırlanmış el yazısı notlar da müşteri memnuniyetini artırmak için önemli bir detaydır. Müşterilerinizin ürünlerini paketlerken, müşteriye özel bir not hazırlayabilir, onlara yaptıkları alışverişten dolayı teşekkür ederek, bu notu el yazı ile hazırlayabilirsiniz.

İnternetten alışverişlerde bu kişisel dokunuşlar oldukça etkili oluyor. Müşterilerle iyi bir iletişim kurmak ve onlara içten bir şekilde teşekkür etmek için bu yöntem oldukça etkilidir. Teşekkürler notları ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki rehberimizi okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?