0850 303 79 53
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Dijital Pazarlamada Dönüşüm İzlenimleri

31 Ağustos 2019
Dijital Pazarlamada Dönüşüm İzlenimleri

Dijital pazarlama dönüşümünün beş faktörünü detaylı olarak incelediğimiz makaleler serisine, online pazarlama kampanyalarından en verimli sonuçları almanızı sağlayan “Otomasyon” konusuyla devam ediyoruz.

Şirketlerin dijital pazarlamada olgunlaşma sayesinde işlerinin büyümesinde otomasyon kilit bir görev üstleniyor. Kuruluşlar günümüzün en ileri teknolojilerinden makine öğrenimi sayesinde pazarlama çalışmalarında verimliliği arttırabiliyor ve iş hedeflerine göre stratejik çalışmalar yapabiliyor. Peki otomasyondan yararlanabileceğimiz temel alanlar ve kullanımlar neler?

1) Pazarlamada makine öğreniminden yararlanın

Dijital medya planlaması ve uygulamasında otomatik araçları kullanarak süreci kolaylaştırabilirsiniz. Google Ads hesabınızın arayüzünde bulunan Performans Planlayıcı sayesinde kampanyalarınızın bütçesini tıklama veya dönüşüm metriklerine göre otomatik hesaplayabilirsiniz.

Otomasyon teknolojisini ilgili kitlelere erişmek için de kullanmak kimi zaman göz ardı edilen önemli alanlardan biri. Makine Öğrenimi teknolojisinden yararlanan Benzer kitleler, Ayrıntılı Demografi, Pazardaki Kitleler ve Yakın ilgi alanı kitlelerini YouTube, Gmail, Arama Ağı ve Alışveriş Reklamları kampanyalarınızda kullanmak dijitalleşme yolunda önemli bir adım atmanızı sağlayacaktır. Kampanyalarınızda ulaştığınız kitlelerin performansını raporlayarak gelecek pazarlama planlarınızda daha stratejik kararlar alabilirsiniz.

2) Dijital pazarlama faaliyetlerinizi otomatikleştirin

Farklı kanallarda teklif verme yöntemini veriyi ve makine öğrenimini kullanarak otomatikleştirmek kampanyalardan daha yüksek performans almanızı sağlayacaktır. Satış arttırma, siteye trafik çekme, yatırım getirisini arttırma, görünürlüğü arttırma, müşteri adayı toplama gibi birbirinden farklı iş hedeflerinize uygun olarak otomatik teklif stratejilerinden yararlanabilirsiniz.

Farkı iş hedeflerinize göre farklı otomatik teklif stratejilerini benimseyebilirsiniz:

  • Siteye trafik çekme: Tıklamaları En Üst Düzeye Çıkarma
  • Görünürlüğü arttırma: Hedef Gösterim Payı
  • Satış arttırma:Dönüşümleri Arttırma
  • Gelir arttırma: Dönüşüm Değerini En Üst Düzeye Çıkarma
  • Yatırım getirisini arttırma: Hedef ROAS
  • Müşteri adayı toplama: Hedef EBM

Reklam kreatiflerinizin verimliliğini gelişmiş algoritmalar ve otomasyonla arttırın. Duyarlı Görüntülü Reklamlar ve Duyarlı Arama Ağı reklamları sayesinde reklamlarınızın etkisini arttırabilir, farklı reklam metinleri yaratma sürecini otomatikleştirebilirsiniz.

Tatoğlu hem online hem de offline kanallardan aldığı satışları da ölçümleyen, bunun yanında da otomatik kampanya ve iş metriklerine uygun teklif verme yöntemlerini başarıyla uygulayarak reklam verimliliğini arttıran öncü markalardan biri. Kartal Otomasyon ve markanın dijital kampanyalarını yöneten ajansı Tatoğlubilişim , Ölçü ve test aletleri kategorisi için uyguladığı Dinamik Arama Ağı kampanyasında Geliştirilmiş Tıklama Başı Maliyet yerine Dönüşüm Değerini En Üst Düzeye Çıkarma teklif stratejisine geçti. Bu teklif strateji sayesinde orijinal kampanyaya kıyasla %11 daha az maliyetle %240 daha fazla ROAS ve %200 daha fazla gelir elde etti, dönüşüm oranı ise 6 kat arttı.

3) Yatırım Getirisi odaklı pazarlama stratejisi oluşturun

Pazarlama yatırım stratejilerinizi karlılık, büyüme, müşteri yaşam boyu değeri gibi iş metriklerinize göre planlamak da büyük bir önem taşıyor. Böylelikle reklam yatırımlarınızın sonuçlarını sizin için önemli metriklere göre raporlayabilir, süreci bu metriklere göre otomatikleştirebilirsiniz.

Son olarak da en önemli adımlardan biri, çoklu-kanallı bir markaysanız, satışları hem online kanallardan hem de fiziksel mağazalardan elde ediyorsanız dijital kanallara yaptığınız yatırımlarınızın hem online hem offline etkisini dikkate almalısınız. Yaptığınız Arama Ağı reklamından ne kadar mağaza ziyaretçisi çektiğinizi ölçümlemek, kampanyanın başarısını daha doğru yansıtacaktır. Ayrıca otomatik teklif stratejilerini çoklu-kanal hedeflerinize göre çalıştırarak daha yüksek verim elde edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?