0850 303 79 53
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

E- Ticarette Başarının Altın Kuralları

21 Kasım 2018
E- Ticarette Başarının Altın Kuralları

E- Ticarette Başarının Altın Kuralları

TATOĞLU

Arama motorlarında üst sıralarda olmak, web sitesinin trafiğini artırmak, SEO uyumlu içerik oluşturmak günümüzde sıkça duyduğumuz kavramlar arasında yerini aldı. İster blog yazarı olun, ister internet üzerinden ticaret yapmanın önemini kavramış bir üretici, müşterilerinize sunduğunuz zengin içerikler ile arama motorlarında ilk sıralarda yer almıyorsanız, sektördeki yerinizi yeniden sorgulamanız gerekebilir. Artık girişimciler bu gibi sorunları aşmak için, eticaret danışmanlığı veren uzmanlarla çalışıyor. Kısa sürede ziyaretçi trafiğini ve satışları artıran, sizi popüler bir blog ya da web sitesi sahibi yapacak uygulamalar ve bilgiler sayesinde e-ticaret deneyimi, hem satıcı hem alıcılar için verimli hale geliyor.

tatoğlu

tatoğlu

E-Ticaret Sitenizin Dili Nasıl Olmalı?

 

İsterseniz dünyanın en orijinal, en yenilikçi ve kaliteli ürününü satışa sunun, bunu nasıl yaptığınız markanızın imajını ve tanınırlığını önemli derecede etkileyecektir. Rakipleriniz çok olabilir ancak bir ürünün tanıtımında kullanılan dil, sizi diğer firmalardan, ürününüzü ise benzerlerinden ayıracaktır. Bunun için gebze seo uzmanı olarak çalışan profesyoneller, bilgilerini ve önerilerini paylaştılar. SEO uyumlu içerik uzmanlarına göre, özgünlük en önemli püf noktası.

Örneğin, satışa sunduğunuz bir ürünü kendi diliniz yerine üretici firmanın dili ile tanıtmanız, hem ürününüzün hem markanızın imajını olumsuz etkiliyor. Bir e-ticaret sitesini en olumsuz etkileyen durum ise, arama motorlarında alt sıralara düşmesi. Özgünlük, bu noktada da belirleyici. Ürün tanıtımlarında kullandığınız tanıtım yazıları ne kadar özgün ve daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış içerikler ile oluşturulursa, arama yapanların ilk ulaşacağı siteler arasında yer almak o kadar mümkün oluyor. Bir diğer öneri ise ürün içeriklerinin tıpkı bir blog yazısı gibi yazılması. Samimi ama bilgi verici bir dilin, ürünlerinize ve web sitenize olan güveni artıracağını belirten gebze eticaret uzmanı profesyoneller, anahtar kelime kullanımına da dikkat çekiyorlar.

Diğer Bloglardan Destek Almak

Yaratıcı bir dil kullanılarak rakiplerden sıyrılmak, sıradanlıktan kurtulmuş orijinal bir ürün ile ziyaretçileri karşılamak ve satışları artırmak için etkileşim yöntemini göz ardı etmemek gerekiyor. Tıpkı site bünyesinde yapılacak içerik etkileşimleri gibi, diğer siteler, özellikle de bloglar ile iş birliği kurmak ziyaretçi sayısını artıran önemli bir püf noktası. İlgili ürüne ait bir sayfada, site ziyaretçilerinin ilgilenebilecekleri farklı bir ürünün bağlantısını paylaşmak, karşılaştırma yapma yoluyla sitenizde geçirilen zamanın alışveriş sepetine taşınmasını sağlayan yöntemlerinden biri. Farklı içerikleri, birbiriyle bağlantı kurarak aynı sayfada sunmak, arama motorlarında da fazladan içerik sahibi olmak anlamına geliyor.

Site bünyesindeki destekler gibi ürünlerin farklı bloglarda tavsiye edilmesini sağlamak, bu siteler üzerinde bağlantı paylaşımının yapılması da ziyaretçi sayısı, dolayısıyla satışlar için güçlendirici etki yapmaktadır. Bunun için, ürünlerinizi ilgili Blogger’ların denemesini isteyebilir ve bloglarında ürün değerlendirmesi yapmalarını sağlayabilirsiniz. İnternet alışverişinde insanları ürün almaya sevk eden en önemli faktörler, samimiyet, güven ve tavsiyelerdir. En az ürün kadar belirleyici olan bu etkiyi yaratmanın en iyi yolunun ise diğer bloglardan sitenize verilmiş bağlantılar olduğunu belirten eticaret danışmanı uzmanlarına göre, arama motorlarına girilen anahtar kelimeler, ürününüzü tavsiye eden bloga hizmet ettiği kadar sizin sitenize de yönlendirme sağlıyor. Yani bu iş birliği sayesinde, iki farklı yöntem ile ziyaretçilerinizi tek bir yolda buluşturabilirsiniz.

tatoğlu

tatoğlu

Eskilerin Tozunu Alın

Nasıl ki bir mağazaya girdiğinizde temiz ve düzenli bir ortam, alışveriş yapma ihtimalinizi artırırsa, bir web sitesine giren alıcılar da düzen, titizlik ve güncellik görmek isterler. Artık üretmediğiniz ya da satışını yapmadığınız bir ürün ile ilgili sayfalar, ziyaretçilerde kötü bir algı yaratacaktır. Bu olumsuz algıyı yeni ve güncel ürünlere de taşıyacakları gibi sitenizden alışveriş yapma ihtimalleri de düşecektir. E-ticaret danışmanlarına göre, bu konuda yapılacak en yararlı davranış, düzenlemeye gitmek ya da eski içerikleri silmek.

Bir bakış açısı oluşturmayı işaret eden bu tavsiye, satış oranını düşüren ürün sayfalarını da kapsıyor. Satışlara etkisi olmayan bir ürünle karşılaşan ziyaretçi, diğer ürünleri incelemeye gerek görmüyor ve siteyi erkenden terk ediyor. Satış oranı düşük bir ürün, alışveriş potansiyeli yüksek bir ürünün satışını ve sitenin görünürlüğünü olumsuz etkiliyor. Ancak bu dezavantajlı durumu avantaja çevirmek için basit ama etkili bir kural var. Düzenleme ve yenileme. Performansı düşük bir sayfayı silmek istemiyorsanız, onu yenileme yoluna gitmelisiniz. Hem tasarımını hem içerik yazısını değiştirerek ölü bir sayfayı yeniden canlandırmak ve yararlı hale getirmek mümkün.

Google My Business'ı Duydunuz Mu?

Müşterilerin dikkatini çekmeye yönelik bu uygulama sayesinde, haritalar bölümüne etkinlik, kampanya ve indirim duyurularını ekleyerek geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Arama sonuçlarının açıldığı sayfada yer alan harita görünümüne ek olarak geliştirilen özellik, görsellerle de desteklenebiliyor. Bir işletme hesabı oluşturup, onay alındıktan sonra paylaşılacak bir etkinlik hakkında, tanıtım yazısı, etkinliğin başlangıç ve bitiş tarihi gibi detaylar eklenerek daha çok ziyaretçi kazanmak hedefleniyor. Etkinliklerin yanı sıra kampanyalar düzenleyebilir, indirim duyuruları da yapabilirsiniz. Paylaşımınızı güncel görsellerle desteklemek görünürlüğü ve ilgiyi artıracağı gibi, faaliyet halinde olan bir işletme imajı kazanmanızı sağlayacaktır.

tatoğlu

tatoğlu

Sepeti Doldurup Siteyi Terk Eden Ziyaretçiler İçin

Çok sayıda e-ticaret danışmanının karşılaştığı sorulardan biri de ziyaretçilerin sepete ürün ekleyip neden ödeme yapmadan siteden ayrıldığı yönünde oluyor. Bunun birçok nedeni olabileceğini belirten uzmanlar, güven imajına dikkat çekiyor. Beğendiği ürünleri sepete ekleyip sıra ‘ödeme yap’ butonuna tıklamaya gelince vazgeçen, emin olamayan kullanıcılar siteyi terk ediyorlar. Yapılması gereken ise kullanıcılara güven verecek, alışverişlerini tereddüt etmeden tamamlayabilecekleri bazı çalışmaları sitenin bünyesine eklemek. Güvenli site ikonu olarak bilinen, HTTPS protokolü, sitenize yönelik güven algısını olumlu yönde değiştirecektir. Güvenin rengi yeşil, bu konuda da etkisini gösteriyor ve SSL sertifikası almış bir site adı, yeşil renk alarak, ziyaretçilerine bazı mesajlar veriyor. Çünkü bir sitenin SSL sertifikasına sahip olması demek, ödeme sırasında kullanıcının cihazı ile sunucu arasında paylaşılan bilgilerin şifrelenmesi ve üçüncü kişiler ile paylaşılmayacak olması anlamına geliyor. Bu güven verici özellik ise tarayıcının üzerinde yer alan yeşil renkli ikon ile ziyaretçilere güvenli bir siteden alışveriş yapmakta olduklarını doğruluyor.

Güvenli bir alışveriş sitesi olduğunuzu gösteren bu ikonu daha görünür bir yere eklemek ve paylaşmak da iyi bir önlem olacaktır. Bunu yapmak için, SSL sertifikanızın logosunu ziyaretçilerin kolayca fark edebilecekleri bir yere yerleştirmeniz tavsiye ediliyor. Logonun yanı sıra diğer kullanıcıların alışveriş deneyimlerini paylaştıkları yorumlar, kullanabilecekleri ödeme yöntemleri gibi alanlar da ziyaretçilerde güven verici bir etki yaratacaktır.

Tüm bu öneriler ışığında, hem web sitenizi arama motorlarında üst sıralara taşıyarak satışlarınızı artırmak hem de ziyaretçilerinizin güvendiği, tavsiye ettiği bir alışveriş sitesine sahip olmak mümkün. Ancak bu önerileri hayata geçirmek için zaman bulamayan, ürünlerine gösterdikleri ilgiyi, günümüzün en büyük ticaret platformu olan internet üzerinde de göstermek isteyen kişiler için uzmanlar profesyonel danışmanlık hizmetleri sunarak, işlerinizi sizin için daha kolay ve verimli hale getiriyorlar. E-ticaret danışmanlarından alabileceğiniz, e-ticaret paketleri, SEO paketleri, grafik tasarım ve hatta metin yazarlığı hizmetleri sayesinde e-ticaret sitenizi profesyonel ellerde şekillendirebilir, markanızın popülerliğini ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?