0850 303 79 53
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

eTicaret Siteleriniz İçin 2019 Yılı Önerilerimiz

15 Mart 2019
eTicaret Siteleriniz İçin 2019 Yılı Önerilerimiz

E-ticaret sitesi üzerinde güven kazanmak, tüketicilerin markanıza olan bağlığını artırırken, sadık müşteri kitleleri edinmek için de önemlidir. İnternetten alışverişlerde tüketiciler, özellikle marka bilinirliği az olan firmalardan alışveriş yaparken çekinebiliyorlar. Güven ile ilgili sorunların olması ya da e-ticaret sitenizin tüketicilere yeterince güvenilir gelmemesi de doğal olarak satışlarınızı olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

E-ticaret sitenizin güvenilir olmasını sağlamak için de yapabileceğiniz bazı çalışmalar bulunuyor. Bunları yapmak, tüketicilerin sitenizden güvenli bir şekilde alışveriş yapabileceklerini ve markanızın da güvenilir olduğunu gösterecektir.

Sitenizi HTTPS protokolüne geçirin

HTTPS protokolü, e-ticaret sitesi üzerindeki veri transferlerinin şifrelenerek, 3. parti kişiler tarafından görülmesini engellediği için sitenin daha güvenilir olmasını sağlar. HTTPS protokolü genellikle ödeme ve kullanıcı bilgilerinin girişinin yapıldığı sayfalarda kullanılsa da özellikle geçtiğimiz yıldan itibaren site genelinde de kullanılmaya başlandı. Bunun öncelikli nedeni güven kazanmak olsa da arka planda SEO çalışmaları için de önemli olması, HTTPS protokolünün kullanımını yaygınlaştırıyor.

HTTPS protokolüne geçmek ve HTTPS’in size sağlayacağı avantajları GOOGLE CHROME SSL’SİZ SİTELERİ GÜVENSİZ KABUL EDECEKisimli rehberimizden okuyabilirsiniz.

Olumlu ve olumsuz kullanıcı yorumlarına yer verin

Güven kazanmak için yapabileceğiniz çalışmalardan biri de e-ticaret sitenizde hem olumlu hem de olumsuz yorumlara yer vermek olacaktır. Olumlu yorumlar önemli olsa da olumsuz yorumların da e-ticaret sitesi üzerindeki etkisi büyüktür. Bunun nedeni ise aldığı üründen ya da hizmetten mutsuz olan, ürünü eleştiren veya herhangi bir sorunla karşılaşan müşteriler illa ki olacaktır ve bu olumsuz yorumları göstermek daha organik ve gerçek yorumların sitede kullanıldığını göstereceği için güven kazanmak için önemlidir.

Canlı destek sistemi kullanın

E-ticaret sitesi üzerinde canlı destek sistemi kullanmanız da güven kazanmak için etkili yöntemlerden biri. Canlı destek sistemi, kullanıcıların size site üzerinden anında ulaşmalarını sağladığı için iletişimi kolaylaştırır ve onların sorunlarını çözmenizde size de kolaylık sağlar. Zamandan tasarruf edilmesi ve kolay bir şekilde iletişim kurulabiliyor olması da tüketicilerin güvenini kazanmanızda yardımcı olacaktır.

Anında desteğin yanı sıra ürün satın alımları sırasında sorun yaşayan ya da ürünle ilgili soruları olan kişilerin de size hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayarak, bu kişilerin satın alma kararlarını etkileyerek geri dönüşüm elde edebilirsiniz.

Güvenlik, SSL sertifika bilgilerini sergileyin

E-ticaret sitesi üzerinde güven kazanmak için güvenlik yazılımlarınız ve SSL sertifikalarınızı da ilgili alanlarda sergileyebilirsiniz. Sitenin güvenli olduğunu ve ödeme işlemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleşeceğini göstermek için bu bilgileri paylaşmanız önemlidir. Bu sertifika ve güvenlik bilgilerini sitenin Footer olarak adlandırılan, en alt bölümünde sergileyebilirsiniz. Böylelikle site genelindeki tüm sayfalar üzerinde sitenizin güvenilir olduğunu gösterebilirsiniz.

İletişim bilgilerinize kolay ulaşılabilsin

Canlı desteğin yanı sıra site üzerinde iletişim bilgilerinizi de kolay ulaşılabilecek şekilde paylaşmanız güven kazanmak için iyi bir yöntemdir. Tüketicilerin sizinle iletişim kurabileceklerini göstermek ve onlara birden fazla kanal sunmanız, markanızın güvenilirliğini gösterecektir. İletişim bilgilerinizi sitenizin Footer alanında gösterebileceğiniz gibi, tamamen iletişim bilgileri odaklı bir sayfa hazırlamanız ve menü navigasyonunda bu bilgileri paylaşmanız önemlidir.

Ürün videoları hazırlayın

Güven kazanmak için yapabileceğiniz bir diğer çalışma ise ürünlerinizle ilgili videolar hazırlamak olabilir. Video içerikler hem etkileşimleri hem de satışları artırdığı gibi markanıza yaptığınız yatırımı da göstermesi açısından güven konusunda önemlidir. Video içerikler oluşturarak, tüketicilerin ürünler hakkında daha fazla bilgi almalarını sağlayabileceğiniz gibi ürünlerin farklı kullanım alanlarını gösterebilir, ilgi ve merak uyandırarak, tüketicilerin ürünlere olan bakış açısını da değiştirebilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?