0850 303 79 53
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

eTicaret Sitelerinizde Mail Kampanyalarıyla Satış Hedeflemesi

10 Mayıs 2019
eTicaret Sitelerinizde Mail Kampanyalarıyla Satış Hedeflemesi

E-posta pazarlama çalışmalarında görsel ögeleri kullanmak, e-postaların tıklanma ve geri dönüşüm oranlarını artırma da oldukça önemli.
Bugünkü rehberimizde de e-posta pazarlama çalışmalarınızda ne tür görseller kullanabileceğinizi ve bunları kullanırken ne tür detaylara dikkat etmeniz gerektiğini ele alacağız.

Statik fotoğraflar

E-posta pazarlama çalışmalarınızda kullanabileceğiniz görsel türlerinden biri statik fotoğraflardır. Ürün fotoğraflarının yanı sıra, ürünün belli bir konsept içerisinde tanıtımının yapıldığı ve kullanım alanının gösterildiği fotoğraflar kullanmanız, kullanıcıların hem tanıttığınız ürünü daha iyi anlamalarını sağlar hem de onlarda ürünle ilgili bir istek uyandırabilir.

Birden fazla ürün tanıtımlarında bu fotoğrafların altında yanında metinler ve eyleme çağrı butonları kullanarak, kullanıcıların doğrudan ilgili ürüne ulaşmalarını da sağlayabilirsiniz.

Statik ürün fotoğrafları genellikle tek ürün tanıtımlarında daha etkili sonuçlar verdiği için bunları kullanırken, e-postanızı çok uzatmamanız ve tek bir ya da en fazla iki ürün üzerinde durmanız iyi olacaktır.

GIF

E-posta pazarlama çalışmalarınıza biraz dinamizm katmanın yollarından biri de GIF kullanmaktır. GIF’ler hareketli görseller olarak tanımlanabilir. Birkaç saniye süren ve sürekli tekrar eden GIF’ler, bir ürünün birden fazla fotoğrafını göstermek için kullanılabilir. Ürünü farklı açılardan göstererek, tüketicilerin ilgisini çekebilirsiniz.

Bunun yanı sıra bir mobil uygulamanız varsa onu tanıtan ve içeriğini gösteren bir GIF hazırlayarak uygulamanızı tanıtabilirsiniz.

Birçok e-posta sağlayıcının artık GIF’leri destekliyor olması, bu görsel tipini kullanmanıza da olanak tanıyor. Tabii ki daha önce GIF çalışmaları yapmadıysanız, bunların nasıl yapıldığını öğrenmeniz gerekecektir. Buna ek olarak GIF’lerin dosya boyutu yüksek olabilir; bu da e-postanın geç yüklenmesine neden olabilir. Bu sebeple de GIF’lerin boyutunu düşük tutmanız önemlidir.

Videolar

Videolar, son dönemlerin en popüler içerik türleri arasında yer aldığı için e-posta pazarlama çalışmalarınızda da video kullanımlarına yer vermelisiniz. Video içeren e-postaların tıklanma ve geri dönüşüm oranları daha yüksek olduğu için e-ticaret firmaları e-posta pazarlama çalışmalarında bu içeriklere yer vermeleri önemlidir.

Videolar birçok farklı amaçla kullanılabilir. Yeni bir ürün duyurusu yapmak, yeni bir kampanyayı tanıtmak, mevcut ürünlerin tanıtım videolarını paylaşmak, ürünün kutu açılımı ya da kullanım ipuçlarını içeren videoları kullanmak e-posta pazarlama çalışmalarında kullanılabilir.

Buradaki önemli nokta düzenli video içeriği yapabilmektir. Kendi videolarınızı üretebileceğiniz gibi video içerik üreticileriyle beraber çalışarak da hem e-posta pazarlama hem de diğer pazarlama kanallarınız için içerik üretimleri yapabilirsiniz.

Video içeriklerin kalitesi geri dönüşümlerinize önemli bir şekilde etki etmektedir. Bu sebeple de yüksek kaliteli video içerikler üretmeniz bu çalışmalardan alacağınız verimi artırır. Eğer video konusunda tecrübeniz yoksa ve kendi videolarınızı yapmayı planlıyorsanız, belli bir öğrenme sürecine ihtiyacınız olacaktır.

İnfografikler

İnfografikler de kullanabileceğiniz görsel türleri arasında yer alıyor. Tüketicileri bilgilendirmek için bu içerikler oldukça etkilidir. Markanızla ilgili gelişmeleri ve müşteri memnuniyet anketiyle ilgili değerlendirmeleri, toplam müşteri sayısı veya memnun kalan müşterilerin oranı gibi detayları bu tür içeriklerle paylaşabilirsiniz.

İnfografiklerin hazırlanması biraz zordur; ancak birçok bilgiyi sunabildikleri ve görsel ögeleri kullandıkları için kullanıcıların ilgisini çekerler. Tabii ki bu içeriklerden daha iyi geri dönüşüm almak için infografiklerinizin çok uzun olmaması ve hızlı bir şekilde anlaşılabilmesi gerekir. Sonuçta e-posta pazarlama çalışmalarınızda kullanacağınız için, çok uzun içerikler okunma oranlarını düşürebilir.

İkonlar

E-posta pazarlama çalışmalarınız süslemek ve tasarımsal olarak daha ilgi çekici hale getirmek için ikonlardan da yararlanabilirsiniz. İkonlar, bazı mesajlarınızı ya da ögelerini görsel yoluyla anlatmak için oldukça uygun olduğu için e-posta pazarlama çalışmalarında kullanılabilir.

Sosyal medya ikonlarının yanı sıra ürün kategorilerinizle ilgili kendi ikonlarınızı yapabilir, diğer iletişim bilgileriniz için ikonlardan yararlanarak, e-posta çalışmalarınızı daha dinamik ve tasarımsal olarak göze hoş gelen bir hale getirebilirsiniz.

Çok fazla görsel kullanımı kimi zaman bu çalışmalarınızı karmaşık hale getirebilir; bu nedenle de küçük ikonlar kullanarak, metinlerle uzun bir şekilde vereceğiniz mesajları basit ve kolay anlaşılır bir hale getirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?