0850 303 79 53
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Google Yeni Search Console Özellikleri

23 Ağustos 2017
Google Yeni Search Console Özellikleri

Google search console hizmetine 10 yıl önce 4 araç ile başlamıştı günümüze kadar geçen sürede çok sayıda araç ekleyerek web sitelerini geliştirmeye yönelik yardımcı özellikler sundu. Site performanslarını artırmaya yönelik bu hizmette son olarak AMP eklendi. AMP gelişiyle beraber ihtiyaç duyulan araçların sayısı artınca Google search console daha fazla geliştirme kararı alarak köklü bir değişiklik yapmaya gitti.

Daha iyi hizmet vermeniz ve sitelerinizi geliştirmeniz için hazırlanan araçlarda tasarım ve özellik değişimleri yapılıyor:

Daha uygulanabilir bilgiler:

Sitenizde bulunan hataları nasıl düzelteceğinizi açıklayan ve hangi kodu nasıl değiştireceğinizi  “root-cause”  özelliği geliyor.  Sitenizde bulunan hatalar tespit ediliyor (hata sistem merkezinde yer alan benzer hatalara göre) çözüm önerileri sunuluyor. Yaptığınız değişikliklere rağmen hata devam ederse web geliştiricisine bildiriliyor.

Organizasyonunuzun iş akışı için daha iyi destek:

Birçok kuruluşla görüşmeler yapan Google karşılaşılan sorunların tipik olarak teşhisi, düzeltilmesi ve uygulanmasında sorunlar yaşandığını öğrendi. Tipik sorunların toplandığı ve söz konusu sorunların çözüldüğü diğer geliştiricilere referans olacak işlevsel, kodlama sorunlarına yanıt verecek bir merkez oluşturuldu.

Siz ve Google arasında daha hızlı geri bildirim döngüsü:

Yaptığınız değişiklik sonuçlarının sıralamalara yansıması biraz zaman alabiliyordu. Artık yapılan değişikliklerin sıralamalarda nasıl değiştiğini daha hızlı görebileceksiniz. Çalışmalarınızı yaparken anlık taramalarla sonuçları anında görüp ek düzenlemeler yapabileceksiniz. Tüm değişiklikler bittiğinde tüm siteniz normalden daha hızlı olarak taranıp sonuçlara otomatik olarak yansıyacaktır.

Yeni dizin kapsamı raporu, dizine eklenen sayfaların, dizine sayfalarınızın neden eklenmediği, hatalı ve yetersiz sayfalar gibi birçok kapsamlı rapora ulaşabileceksiniz. Dizinler artık daha kapsamlı olarak işleyecek, site haritanız üzerinden dizine eklenmemesini istediğiniz alanları seçebileceksiniz.

Yeni AMP düzenleme sistemi, AMP hata raporları ile başlıyor. Bu raport sitenizde AMP alanında bulduğu sorunları bildiriyor. Raporda hata türü ve nasıl çözeceğinize dair bilgilere ulaşabilliyorsunuz. Talimatlara göre hataları gidererek rapor üzerinde düzeltildi butonuna tıklayarak yeniden taranmasını talep edebiliyorsunuz. Hatanın giderildiği doğrulanana kadar raporlarda hata olarak gösterilmeye devam edecektir.

Bu yeni özellikler ve search console yeni tasarımı Google’un belirlediği geliştiricilere sunularak testleri başlatılacaktır. Olumlu sonuçlar alması halinde tüm kullanıcılara açılacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?