0850 303 79 53
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

PageSpeed Insights Puanı Nasıl Yükseltilir?

26 Temmuz 2017
PageSpeed Insights Puanı Nasıl Yükseltilir?
Bu gün  pagespeed insights aracı ile web sitemizin açılış hızının nasıl hızlandırılacağını anlatacağım.  Öncelikle pagespeed insights web sitesine giriyoruz. https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights
Analiz satırına web sitemizi yazıp, analiz et butonuna tıklıyoruz. Ben burda birdemetguzellik.com sitesini işleyeceğim. Aşağıdaki tabloya bakarsanız puanımız 100 üzerinden 51 olarak çıktı.
Ben sık karşılaşılan sorunları işleyeceğim makalemde.
  • Resimleri optimize edin
  • JavaScript’i küçültün – HTML’yi küçültün – CSS’yi küçültün
  • Önbellekleme

Web sitemizdeki Resimleri Optimize Etme (Küçültme);

Web sitemizdeki resimlerimizi optimize etmek için, google insights sayfasında sitemizi analiz ettiğimizde “Resimleri optimize edin” başlığı altındaki liste olarak bize gösterilen resimleri tek tek küçülteceğiz. Bunun için Photoshop’un “Dosya-Web için kaydet” kısmını kullanabilirsiniz fakat ben JPEG resimler için (http://tools.dynamicdrive.com/imageoptimizer) dynamic drive sitesini kullanıyorum. PNG resimler için ise (https://tinypng.com/) web sitesini kullanıyorum. Sayfada Google insights’nin bizden küçültmemizi istediği resimleri bu web sitelerinden resimlerimizin kalitesini bozmadan küçültebiliriz.  Arkadaşlar burayı ayrıntılı anlatmaya gerek duymuyorum. Resimleri siteye yükleyip, küçülen resimleri indirip web sitemizin  ftp adresinden  eski resimlerle yeni resimleri değiştiriyoruz.

JavaScript/Html/CSS ’i Küçültme

Web sitemizin açılışında dosya boyutlarında kilobyte’ler bile önemli olduğundan az bir küçültmede sağlasak kâr’dır diyoruz. Bunun için Javscript dosyamızdaki gereksiz boşlukları vb. gereksiz şeyleri kaldırtarak boyutunda küçülme sağlayabiliriz. Htaccess dosyamıza bir kod ekleyerek javascript dosyalarımızı sıkıştıra biliyoruz.  Aşağıdaki kodu olduğu gibi .htaccess dosyanıza yapıştırabilirsiniz. 
<ifModule mod_gzip.c>
mod_gzip_on Yes
mod_gzip_dechunk Yes
mod_gzip_item_include file \.(html?|txt|css|js|php|pl)$
mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$
mod_gzip_item_include mime ^text/.*
mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.*
mod_gzip_item_exclude mime ^image/.*
mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.*
</ifModule>

Önbelleklemeyi Aktifleştirme

Önbellekleme web sitemiziz bir bilgisayarda açıldığında web site çerezlerimizin bilgisayarda tutularak sonraki girişlerde bilgisayara tekrar indirilmemesi demektir. Tekrar indirilmeyen bir şey sitemizin hızlı açılmasını sağlayacaktır buda Google gözünde değerimizi arttıracaktır. Bunun için örnek kod aşağıdadır. Ben örnek olarak resimleri 1 ay yaptım iconları 1 yıl yaptıp sık sık değişmedikleri için. Siz zamanlamalarını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza yapıştırarak gerekli düzenlemeyi yaptığınız zaman web sitenizde önbellekleme yapılmaya başlanacaktır.
## EXPIRES CACHING ##
<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg “access 1 month”
ExpiresByType image/jpeg “access 1 month”
ExpiresByType image/gif “access 1 month”
ExpiresByType image/png “access 1 month”
ExpiresByType text/css “access 1 month”
ExpiresByType text/html “access 1 month”
ExpiresByType application/pdf “access 1 month”
ExpiresByType text/x-javascript “access 1 month”
ExpiresByType application/x-shockwave-flash “access 1 month”
ExpiresByType image/x-icon “access 1 year”
ExpiresDefault “access 1 month”
</IfModule>
## EXPIRES CACHING ##
Yukarıda site hızı ile ilgili en çok karşılaşılan durumları ve çözümlerini anlattık. karşılaştığınız farklı sorunlar varsa yorum kısmından bize iletebilirsiniz.
Yukarıdaki işlemleri uyguladığımda benim web sitemin son durumu aşağıda tabloda. Resimlerdeki küçük uyarılar var  %1, %2 onları dikkate almaya gerek yok. 
WordPress kullananlar için WP .htaccess Control eklentisini kullanabilirsiniz. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

    BİR YORUM YAZIN

    Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?