0850 303 79 53
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Reklam Çalışmalarında Hedef Belirlemenin Önemi

20 Şubat 2019
Reklam Çalışmalarında Hedef Belirlemenin Önemi

İnternette yeni hedef kitlelere ulaşmak ya da ürünlerinizi satabilmek için hedefli reklam çalışmaları yapmanız gerekir. Sosyal mecralarda ya da arama motorları üzerindeki reklamlarınızda hedeflemeler yapmanız, sizinle ilgili olabilecek doğru hedef kitlelere ulaşmanızı ve bu sayede de satışlarınızı artırmanıza yardımcı olur. Hedefli reklam çalışmaları aynı zamanda reklam kampanyalarınızın bütçesini de daha iyi optimize ederek, bütçenizi daha verimli kullanmanıza da yardımcı olur.

Hedefli reklam çalışmaları yapabilmek için aynı zamanda iyi ve detaylı verilere de ihtiyacınız vardır. Bunun için de kendi hedef kitlenizi iyi tanımanız ve ulaşmak istediğiniz yeni kitleler için de belli bir ön araştırma yapmanız gerekir. FİRMAMIZ İÇİN GOOGLE ADS KULLANILMALI MI ? isimli rehberimizi okuyarak hedef kitlenizi nasıl tanımlayabileceğinizle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hedef kitlenizle ilgili bilgileri edindikten sonra, bu bilgileri hedefli reklam çalışmalarınız için de kullanmaya başlayabilirsiniz. Peki, bu bilgiler ve hedefli reklamlar size satışlarınızı artırmada nasıl yardımcı olur?

Doğrudan sizinle ilgili kişilere reklam vermiş olursunuz

Hedefli reklam çalışmalarının size sağlayacağı en büyük avantaj, doğrudan markanız ya da ürünlerinizle ilgilenen kişilere reklam gösterme fırsatını veriyor oluşudur. Reklam kampanyalarınızı düzenlerken, elinizdeki veriler doğrultusunda reklamların kimlere gösterileceğini seçebilirsiniz. Bu sayede markanıza ya da ürünlerinize ilgi duymayacak kişilere reklamlarınızı göstermemiş olursunuz.

Demografik bilgiler, ilgi alanları, mesleki durum, aylık/yıllık gelir seçenekleri, konum ve yaş gibi detaylar üzerinden bu hedeflemeleri yapabilirsiniz.

Daha özel ve daraltılmış kitlelere reklamlar gösterebilirsiniz

E-ticaret siteniz üzerinde hem kadınlara hem erkeklere yönelik ürünler sattığınızı ele alalım. Bu durumda bazı reklamlarınız sadece kadınların ya da erkeklerin ilgisini çekecektir. Bu durumda da bu ürünlerle ilgili reklam kampanyalarınızı sadece kadınlara ya da erkeklere özel hedefleme şansınız olur. Bu kategorizasyonu yapmanız ilgili hedef kitleye ulaşarak reklamlarınızdan alacağınız geri dönüşümleri ve satış oranlarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.


E-TİCARETTE KULLANICI YORUMLARININ ÖNEMİ

Özel günler odaklı hedeflemeler

Yine yukarıdaki örnekten yola çıkacak olursak, özel günlerde de bu hedeflemelerin tam tersini yapabilirsiniz. Örneğin Sevgililer Günü’nde, kadınlar erkekler için, erkekler de kadınlar için hediye alımları yapacaktır. Bu durumda da reklam kampanyalarınızı hediye odağında şekillendirerek, kadınların ilgi duyduğu ürünlerin reklamlarını erkek hedef kitlelere gösterebilirsiniz.

Burada tabii ki reklam metinlerinizi ve görsellerinizi doğru bir şekilde hazırlamanız gerekir. Aksi takdirde seçtiğiniz hedef kitle reklamın amacını anlamayabilir. Reklam metin ve görsellerini doğru bir şekilde hazırladığınızda özel günlerde farklı hedef kitlelere de reklam gösterimleri yaparak satışlarınızı artırmayı deneyebilirsiniz.

Bütçenizi daha etkili kullanırsınız

Hedefli reklam çalışmalarının en büyük katkısı da elinizdeki reklam ve pazarlama bütçesini daha etkili kullanmanıza olanak tanımasıdır. Reklam ayarlarınızda tıklama ya da gösterim başına bütçe harcama seçeneklerinden yararlanırsınız. Eğer belli bir hedefleme yapmaz ve jenerik ya da çok geniş bir hedef kitleye reklamlarınızı gösterirseniz, bu kampanya için harcadığınız bütçeyi çok hızlı bir şekilde bitirebilirsiniz.

Bütçenin hızlı bir şekilde bitmesinin yanı sıra reklamlarınız çok geniş bir kitleye gösterildiği için de alacağınız geri dönüşümler düşecektir. Çünkü buradaki geniş kitlenin içerisinde markanız ya da ürünlerinizle ilgilenmeyen kişiler de yer alacağı için, reklamınız bu kişilere de gösterilmiş olacaktır. Özellikle gösterim başı ücret kullanımlarında hedeflemelerin yapılmamış olması bütçenin çok hızlı tükenmesine neden olur.

Hedefli reklam çalışmaları yaparak, elinizdeki bütçeyi daha iyi bir şekilde yönetmiş olacağınız için de kampanyalarınıza daha uzun süreli reklamlar verebilir ya da kampanya sayınızı artırabilirsiniz.

Farklı cihaz ve işletim sistemlerine göre reklam gösterme fırsatı

Özellikle mobil uygulamalar için reklam çalışmaları yapıyorsanız hedefli reklam çalışmaları yapmanız çok önemlidir. Mobil uygulamanızın indirilme sayılarını artırmak ve yeni kullanıcıların bu uygulamadan haberdar olmalarını sağlamak için farklı cihaz ve işletim sistemlerine göre hedeflemeler yapabilirsiniz.

Örneğin sadece Android işletim sistemleriyle uyumlu bir mobil uygulamanız bulunuyorsa, reklam kampanyalarınızı yaparken hedeflemelerinizde iOS ya da iPhone cihazları dışarıda tutmalısınız. Çünkü bu kullanıcılara reklamlarınızı göstermenin bir mantığı olmayacaktır; aynı zamanda reklam bütçenizi de boşuna harcamış olursunuz.

Eğer hem Android hem de iOS uyumlu mobil uygulamanız bulunuyorsa, bu durumda iki farklı reklam kampanyası hazırlayarak, ilgili işletim sistemlerine yönelik kampanyalar hazırlayarak reklamlarınızdan alacağınız geri dönüşümleri artırabilirsiniz.

Belli konumlara özel reklamlar

Hedefli reklam çalışmalarında sadece belli konumlarda görüntülenebilecek reklamlar da hazırlayabilirsiniz. Bu, özellikle fiziki mağazası olan firmalar için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu sayede bu bölge içerisinde yer alan kişilere ya da bu bölgeyi ziyaret eden kişilere özel reklam çalışmaları yapabilirsiniz. Bu reklamlar sayesinde kullanıcıları fiziki mağazanıza yönlendirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra e-ticaret sitenizden alışveriş yapan kitleleri analiz ya da sitenizi ziyaret edenleri analiz ederek, hangi şehirlerden daha fazla sitenizin ziyaret edildiğini öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler doğrultusunda da reklamların gösterileceği konumları düzenleyerek, sadece belli şehirler odağında kampanyalar hazırlayabilirsiniz. Bu sayede hedef kitleyi daraltarak, reklamlarınızdan daha fazla geri dönüşüm de alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

    BİR YORUM YAZIN

    Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?