0850 303 79 53
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Web siteniz için dönüşüm izlemeyi ayarlama

07 Eylül 2017
Web siteniz için dönüşüm izlemeyi ayarlama
 Dönüşüm izleme, reklam tıklamalarınızın web sitenizde ne kadar etkili bir şekilde satın alma, kayıt olma ve form gönderimi gibi değerli müşteri etkinliklerine yol açtığını görmenize yardımcı olabilir.
Bu makalede, web sitenizdeki müşteri işlemlerini izlemek için nasıl dönüşüm işlemi oluşturacağınız anlatılmaktadır. Dönüşüm işlemini AdWords hesabınızda oluşturup “etiket” adı verilen bir kod parçasını almanız gerekir. Dönüşüm izlemeyi ayarlamayı tamamlamak için dönüşüm etiketini web sitenize eklemelisiniz.

Başlamadan önce

Web sitesi için dönüşüm izleme özelliğini ayarlayabilmeniz için öncelikle şunlar gerekir:

 • Web sitesi: “Etiket” adı verilen dönüşüm izleme kodunu buraya eklersiniz.
 • Web sitesini düzenleyebilme: Sizin ya da web yöneticinizin etiketi web sitenize ekleyebilmesi gerekir.

Dönüşüm işlemi nasıl oluşturulur?

 1. AdWords hesabınızda oturum açın.
 2. Sağ üst köşedeki 3 noktalı simgeyi  tıklayın ve “Ölçüm” öğesinin altında Dönüşümler‘i tıklayın.
 3. Artı düğmesini  tıklayın.
 4. Seçenekler arasından Web sitesi‘ni seçin.
 5. “Dönüşüm adı”nın yanında, “bültene kaydolma” veya “gelin buketi satışı” gibi izlemek istediğiniz dönüşüm için bir ad girin. Bu isim daha sonra dönüşüm raporlarında söz konusu dönüşüm işlemini tanımanıza yardımcı olur.
 6. “Kategori”nin yanında, açılır menüden dönüşüm işleminiz için bir açıklama seçin. Kategori, dönüşümlerinizi raporlar halinde segmentlere ayırmanız sağlar, böylece benzer dönüşümleri bir arada görebilisiniz.
 7. “Değer”in yanında, her dönüşümün değerini nasıl izlemek istediğinizi seçin.
  • Her bir dönüşüm için aynı değeri kullanın. Her bir dönüşümün işletmeniz için olan değerini girin.
  • Her bir dönüşüm için farklı değerler kullanın. Mesela, farklı fiyatlara sahip ürünlerin satışını izliyorsanız bu seçeneği kullanın. Daha sonra, dönüşüm izleme etiketinizi eklediğinizde, işleme özel değerleri izlemek için etiketinizi özelleştirmeniz gerekir.
  • Değer kullanmayın.
 8. “Say”ın yanında, bu dönüşümleri nasıl sayacağınızı seçin.
  • Bir. Reklam tıklaması başına yalnızca bir dönüşümün işletmenize değer katma ihtimali yüksek olduğunda bu, potansiyel müşteriler için en uygun ayardır.
  • Her. Her dönüşümün işletmenize değer katma ihtimali yüksek olduğunda bu, satışlar için en uygun ayardır.
 9. Dönüşüm aralığı‘nı tıklayın. Bir reklam etkileşiminden sonra dönüşümlerin ne kadar süre boyunca izleneceğini açılır menüden seçin. Süre aralığı 1 ile 90 gün olabilir. Dönüşüm aralıkları hakkında daha fazla bilgi edinin.
 10. Görüntüleme dönüşüm aralığı‘nı tıklayın. Görüntüleme dönüşümlerinin ne kadar süre boyunca izleneceğini açılır menüden seçin. üre aralığı 1 ile 30 gün olabilir.
 11. “Dönüşümlere” Dahil Et seçeneğini tıklayın. Varsayılan olarak seçili olan bu ayar, bu dönüşüm işlemini “Dönüşümler” raporlama sütununa dahil etmek isteyip istemediğinize karar vermenize imkan tanır. Bu ayarın işaretini kaldırırsanız veriler yine de “Tüm dönüşümler” sütununa dahil edilir. Akıllı Teklif kullanıyor ve bu dönüşüm işlemini teklif stratejinize dahil etmek istemiyorsanız bu ayarın işaretini kaldırmak iyi bir fikir olabilir. “Dönüşümlere dahil et” ayarı hakkında daha fazla bilgi edinin.
 12.  Oluştur ve devam eti tıklayın.

Oluşturduğunuz dönüşüm işlemini gösteren bir ekran görürsünüz ve etiketinizi oluşturabilirsiniz. Etiketinizi özelleştirmek ve kaydetmek için bir sonraki bölümde verilen talimatları uygulayın.

Dönüşüm izleme etiketinizi alma

 1. “Etiket seçenekleri”nin yanında, dönüşümlerin sayfa yükleme işleminde mi yoksa tıklama işleminde mi izleneceğini seçin.
  • Sayfa yükleme: Müşterilerin, dönüşüm sayfasını (örneğin, satın alma veya kaydolma işlemi için onay sayfası) ziyaret etmelerini dönüşüm olarak sayın. Bu, varsayılan ayar ve en yaygın kullanılan seçenektir. “Sayfa yükleme” bölümünde Web sayfasına bir “Google Site Stats” bildirimi ekleyin‘i de seçebilirsiniz. Google’ın güvenlik standartları hakkında daha fazla bilgi edinin.
  • Tıklama: Düğme veya bağlantı (örneğin, “Hemen Satın Al” düğmesi) tıklamalarını dönüşüm olarak sayın. Dönüşüm izleme kodunu bu talimatlara göre düzenlemeniz gerekir.
 2. “Etiket”in yanında, etiketinizi yüklemek için 3 yoldan birini seçin.
  • Etiketi kutudan kopyalayın, ardından dönüşüm izleme etiketini web sitenize ekleme talimatları‘nı uygulayın.
  • Bir etiket yöneticisi kullanıyorsanız Etiket yöneticisi kullan‘ı tıklayın ve talimatları uygulayın.
  • Etiketi daha sonra yapıştırmak üzere indirmek için Etiketi indir‘i tıklayın.
 3. İşlemi tamamlamak için Sonraki öğesini tıklayın.

Etiketi web sitenize ekleme

Neredeyse bitti! Dönüşüm izlemenin çalışması için sizin veya web yöneticinizin bu aşamada dönüşüm izleme etiketini web sitenize ekleme talimatlarını uygulaması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?