0850 303 79 53
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Webmaster Tools’dan Toplu Url Kaldırma

04 Kasım 2017
Webmaster Tools’dan Toplu Url Kaldırma

Google Webmaster Toplu Url Kaldırma

Url hataları bilinçsizce yapılan link yapısını değiştirme veya içerik silme işlemi sonrasında Google WebMaster araçları ( Search Consoletarama hataları bölümünde gözükür. Yüzlerce bazen binlerce ulaşılamayan sayfa ve ulaşılamayan url ile karşılaşabiliriz. Kullanıcı etkileşimi için zararlı olan bu durum seo açısından da son derece kritik bir sorun oluşturmaktadır. Bulunamadı hatalarının önüne geçmek için içeriğe neden ulaşılamadığı sorusu en önemli sorudur. Her duruma göre çözüm tekniğini siz geliştirmelisiniz.

Url hataları nedir, neden olur ?
Yanlış yapılan 301 yönlendirmeleri WordPress ‘te kalıcı bağlantı ayarlarının değiştirilmesi sonrası 301 ile yönlendirme yapmama. Url yapı değişikliği yapmadan önce mutlaka 301 yönlendirme planlamasını yapın. Yönlendirme yapmadan kesinlikle kalıcı bağlantı ( url yapısı ) değişikliği yapmayın. Site haritasında hala eski linklerin yer alması Anti seo çalışmaları İçerik silinmesi Yazılımsal hatalar Sitenin hacklenmesi WordPress sitelerde warez tema veya eklentilerin kullanımına bağlı olarak oluşan lüzumsuz alt sayfalar ( Örneğin /plugins/feedback.php? )

Bu hatalarının google tarafından sevilmediğini ve bazen kendi başına bir ceza sebebi olduğunu bilmenizi isterim. Bununla ilgili İngilizce otoriter sitelerden araştırma yaparak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Google Search Console toplu url kaldırma

Tarama  bölümünde biriken sayfaları URL KALDIR sekmesinden tek tek kaldırmaya çalıştığınızda haftalarınızı alabilir. Genel bir sorun olan toplu url kaldırma ile google ön belleğinden ulaşılamayan sayfaları kolayca silerek bu sıkıntıyı kolayca aşabilirsiniz. Eklenti içine eklenmiş makrolar kısa sürede bu hatalardan kurtulmanızı sağlar.

404 sayfalarındaki artış siteiçi seo önemlidir. Ayrıca soft 404 , 500 , xmlrpc 405 hatası da aynı şekilde hızlı bir şeklide müdahale edilmesi gereken problemler arasında yer alır.

Not : Google kalite politikalarına göre  404 hatası veren sayfaların url kaldır ile kaldırılmasına gerek yok denilmektedir. Bunu bir kenarda not olarak değerlendirmenizi öneririm.

Önemli NOT

Url kaldır aracı ile işlem yaparken yanlışlıkla ana sayfayı kaldırırsanız. Siteniz google önbelleğinden geçici olarak kalkabilir. Bu yüzden listeyi doğru bir şekilde inceleyip içinde site ana sayfanızın olmadığıdan ve sadece / ( slash ) olmadığından emin olmalısınız.

Tarama hataları bulma ve düzeltme

 1. Google Search Console giriş yapın
 2. Tarama başlığı atındaki , tarama hataları bölümünde bulunamadı olarak gözüken sayfalara gelin. Bunu yaparken masaüstü, akıllı telefon, özellikli telefon sekmelerinin tümünü kontrol edin.
 3. Tüm url işaretleyip, indirme butonuna tıklayın. Dosyayı CSV uzantılı olarak kaydedin.
 4. İndirdiğiniz belgeyi Excel ile açıp listeye göz atın ( Maddeler altında yer alan ipucuna geçiniz )
 5. Google webmaster araçları > Google dizini başlığı altında Url kaldır sekmesine tıklayın.
 6. Eğer eklentiyi doğru olarak kurmuşsanız gözat butonunu görüyor olmalısınız.
 7. Gözat butonuna tıkladıktan sonra kaldırmak istediğiniz 404 ulaşılamayan sayfaları içeren tüm linklerin olduğu .txt dosyasını seçin.
 8. Arkanıza yaslanın ve tadını çıkarın.
 9. İşlemler bittikten sonra tüm sayfaları seçip ‘düzeltildi olarak işaretle‘ seçeneğini seçmelisiniz.
 10. Eğer sorunları çözmezseniz düzeltildi olarak işaretleseniz bile sürekli olarak tarama problemleri artmaya devam edecektir.

webmaster toplu url kaldırma

ÖNERİ

Tüm problemli sayfaları kaldırmadan önce sayfalar arasında otorite puanı yüksek olan sayfa varsa bunları tespit ederek 301 yönlendirmesi yöntemi ile ana sayfanıza yönlendirin. Böylece alan adının genel otorite puanını artırmış olacaksınız. Peki bunu nasıl yapabilirim diyorsanız anlatalım.

Otorite kaybı yaşamadan url tarama hatalarını kaldırmak :

 1. Tarama hataları bölümündeki adreslerin 50 tanesini kopyalayın
 2. http://tools.mercenie.com/seo/bulk-pa-da-checker/ çoklu otorite sorgulama aracı ile sorgulayın.
 3. Sayfalar arasında otorite puanı 5 üzeri çıkanlar var ise bunları listenizden silin.
 4. 301 redirect yönlendirmesi ile bu linkleri ana sayfanıza yönlendirin.

Not  Bu yapılan işleme ‘broken link building’ yani ulaşılamayan sayfalarımız aracılığı ile backlink elde etme tekniğidir. Etkisi kesinlikle çok güçlüdür.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?