0850 303 79 53
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yapısal Veri İşaretleme ve Semantik SEO Nedir?

27 Temmuz 2017
Yapısal Veri İşaretleme ve Semantik SEO Nedir?

SEO endüstrisinde son yıllarda her geçen gün biraz daha fazla konuşulan ve dile getirilen konulardan birtanesi Semantik SEO. Semantik SEO kavramı aslında Semantik Web kavramının ortaya çıkması ile oluşan bir kavram. Öncelikle semantik web kavramına biraz göz atalım ve ardından semantik SEO’ya ve bunu nasıl kullanabileceğinize değinelim.

İngilizce Semantic Web yani Anlamsal Ağ makinaların yani bilgisayarların anlayabileceği dilden bir Web oluşturabilmek için geliştirilmik bir internet plugin’i diye tanımlanabilir. Web’in her geçen gün geliştiğini ve insanlığa daha fazla yardımcı olduğunu biliyoruz, wikipedia gibi içerik sağlayıcılar sayesinde bilgiye ulaşmak artık çok daha kolay. Fakat bu içerik sağlayıcılarda bulunan içerikler tamamiyle insanların anlayabileceği türden. Bilgisayarların anlayabileceği bilgi ne yazık ki henüz geliştirilemedi. İşte semantik web bunu hedefliyor diyebiliriz. Robotların anlayabileceği bir web geliştirmek.

Sitenizdeki sayfalar üzerinde işaretlemeler yaparak arama motorlarının sayfalarınızdaki veriler hakkında bilgi edinmesini sağlayabilirsiniz. İşte bunun için internetin öne gelen devleri Google, Microsoft ve yahoo ortak bir girişime imza attılar. Schema.org‘u oluşturarak yapısal veri işaretleme şeması oluşturdular. Schema.org’un oluşturulmasındaki amaç web yöneticilerinin yükünü hafifletmekti. Nitekim başarılı da oldular. Hangi arama motorunun hangi veri işaretleme türünü desteklediğini bir web yöneticisinin araştırması ve ona göre hareket etmesi çok uzun ve zahmetli bir iştir, buna bir standart getirmek için kurulan schema.org bu gün semantik web’in kalbi konumuna geldi diyebiliriz. Siz de schema.org’daki kod yapılarını inceleyerek sitenizin structure data ve semantik web’e uygun olmasını sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte gördüğünüz gibi Overstock sitesi ürün detay sayfalarını schema.org standartlarına göre oluşturmuş. Ve bu arama sorgularındaki konumuna da etki etmiş.

İşte arama sorgusundaki konumu:

İşaretlemeyi Nasıl Yapabilirim ?

İşaretleme işlemini nasıl yapabileceğiniz ile ilgili detaylı bilgiyi schema.org sitesinden (https://schema.org/docs/gs.html) detaylıca öğrenebilirsiniz. Ben sizlere burada wordpress altyapısına sahip siteleriniz için şema kodlarının nasıl uygulanabileceğini göstereceğim.

Öncelikle Google’ın oluşturduğu iki aracı tanıtayım, Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı ve Yapısal Veri Test Aracı bu iki araç şema kodlamasını kolaylaştırmak ve oluşturduğunuz kodların doğru olarak okunduğunu test etmek amacı ile oluşturulmuş araçlar. Yapısal veri işaretleme yardımcısı ile başlayalım.

Yapısal veri işaretleme yardımcısı aracının kullanımı çok kolay. Bu araç sayesinde sitenizde önemli olan bölümleri etiketleyebiliyorsunuz. Araç size wordpress sistemlerde nereye hangi kodu eklemeniz gerektiğine kadar tüm ayrıntıları söylüyor. Başlangıçta sitenizdeki içerik türünü seçerek başlıyorsunuz. Size 10 adet seçenek sunuyor, seçenekler ise aşağıdaki resimde gözüktüğü gibi. İçeriğinizin türünü seçtikten sonra yapmanız gereken şey işaretleme yapmak istediğiniz sayfanın URL’sini yada HTML kodlarını gerekli alanlara girmek.

İşaretleme yapacağım site (tatoğlubilişim) bir blog olduğundan dolayı ben içerik türümü makale olarak seçtim. Eğer içeriğiniz farklı ise içeriğinize göre tür seçebilirsiniz. Özellikle ürünlerin bulunduğu e-ticaret sitelerinde bu yapının oldukça önemli olduğunu söylemek istiyorum. Yapısal veri işaretlemenin ülkemizde ve Dünya genelinde en çok kullanıldığı internet siteleri e-ticaret siteleridir. İçerik türünüzü seçtikten ve sayfa URL’nizi yapıştırdıktan sonra etiketlemeyi başlat butonuna tıklayabilirsiniz. Karşınıza şu şekilde bir ekran çıkacak;

Bu ekranda vurgulamak istediğiniz yerleri seçebileceğiniz alanlar karşınıza çıkıyor. Karşınıza çıkan ekranda sağ tarafta bulunan Veri Öğelerim kısmından önemli olarak seçtiğiniz yerleri görüntüleyebilirsiniz.

İlk olarak makalemizin adını vurgulayalım. Bunun içini makalemizin başlığının bulunduğu yere gelerek başlığın üzerine tıklıyoruz ve karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor. Açılan menüdeAd seçeneğine tıklayarak başlığınızı belirlemiş oluyorsunuz. Belirlediğiniz başlığı sağ menüde bulunan My Data Items kısmında görebilirsiniz. İşte verilerinizi işaretlemek bu kadar kolay !

Bu işlemi sayfanızdaki her nesne için gerçekleştirmeniz gerekiyor. Tüm veri öğelerinizi işaretledikten sonra sağ tarafta bulunan Veri Öğelerim ekranı aşağıdaki gibi bir hal alıyor.

Bu adımda işaretleyebildiğiniz kadar fazla yeri işaretlemenizde fayda var elbetteki. Fakat her yeri de işaretlemek gibi bir zorunluluğunuz yok. Yukarıda gördüğünüz gibi benim de bazı alanları boş bıraktığım oldu. Burada dikkat etmeniz gereken bir şey var oda işaretleme yaptığınız sayfanın wordpress’in şablonunu kullandığından emin olmalısınız. Zira yeni oluşturduğunuz sayfalarda da temanıza ekleyeceğiniz kod otomatik olarak eklenecek. Elbetteki bu bizim işimize geliyor, bundan sonra oluşturduğumuz tüm sayfalarda eklemeniz gereken kod otomatik olarak eklenecek.

İşaretleme yapmak istediğiniz alanları belirttikten sonra sağ üst köşede bulunan HTML OLUŞTUR butonuna tıklıyoruz. Google bu ekranda bize bloğumuz için oluşturduğumuz şema kodlamasını HTML olarak veriyor. İşte karşımıza çıkacak olan o ekran;

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra yapmanız gereken şey markup kodlarınızı WordPress bloğunuza eklemek kalıyor. Markup kodlarınızı ekleyeceğiniz yer sitenizin tema kısmı. Admin panelde görünüm sekmesi altında düzenleyici linkine tıklayarak tema düzenleme ekranını açabilirsiniz. Yapısal veri işaretleme aracının size verdiği kodları sitenize uygun bir şekilde tema dosyasına ekliyorsunuz. Burada biraz HTML – CSS bilgisine ihtiyacınız olabilir. Tüm bunları yaptıktan sonra veri işaretleme işlemini yapmış oluyorsunuz. İşaretleme işlemini bitirdikten sonra yazımızın başında belirttiğimiz Yapısal Veri Test Aracı ile tüm bu yaptığınız işlemleri kontrol edebilirsiniz, bu araca webmaster tools ekranından ulaşabilirsiniz. Eğer işlemleri doğru yaptıysanız ve şema kodlamanız doğru bir şekilde çalışıyorsa karşınıza çıkan alanlarda girdiğiniz veriler doğru bir şekilde çıkacaktır.

Semantik SEO ve veri şemaları arama motorları tarafından her geçen gün biraz daha fazla önemsenmesine rağmen malesef ülkemizde bu konuda pek fazla çalışma yapılmıyor. Aslında bu sizin için bir avantaj olabilir, kimsenin önem vermediği bir ortamda veri şemalarınızı oluşturarak rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?